Projektový den

Vznik ČSR

26. října 2018

Projektový den ke vzniku ČSR pořádal žákovský parlament ve spolupráci s vedením školy při příležitosti stoletého výročí naší republiky. S plánováním jsme začali již na našem adaptačním pobytu
​​​​​​​a musíme říci, že ještě by se nám nějaký týden navíc k přípravě hodil. Do projektového dne byla zapojena celá škola od 1. až po 9. ročníky, proto jsme v parlamentu vedli dlouhé diskuse o stěžejních tématech tohoto den. Nápadů byla spousta, ale vměstnat je do jednoho dopoledne bylo složitější. Definitivně jsme byli pro témata jednotlivých dílniček rozhodnutí až začátkem října, takže pro vytváření samotného programu jednotlivých dílen již nezbývalo příliš času. Zvýšila se tím naše intenzita zasedání, scházeli jsme se i třikrát týdne a přizvali jsme si na pomoc i některé žáky osmých a devátých ročníků.

Pro žáky prvních a druhých ročníku jsme připravili program projektového dne do jejich kmenových tříd, kde pracovali pod vedením třídních učitelů. Ze zbylých ročníku jsme za pomoci paní zástupkyně vytvořili šestnáct různorodých skupin. Ve skupinách byli promíchání žáci třetích až devátých ročníků a každá skupina měla přiděleného garanta z řad učitelů. Témata jednotlivých dílniček: Vynálezci, Prezidenti, Móda a sport, Z historie. Obsahem každé dílničky něco málo na úvod – představení tématu – video, prezentace. V další částech už jsme chtěli přesunout aktivitu na žáky, každá dílna byla naplánovaná trochu jinak. Někde měli luštit šifrovačku, někde kreslit portrét prezidenta, jinde hrát Riskuj, v další zase navrhnout vlajku, sestavit blahopřání pro naši republiku a spoustu dalších.

26. října jsme byli malinko nervózní, ale připraveni. Jak to tedy vypadalo?

Počasí nám celkem přeje, neprší, takže začínáme. Krátce po osmé hodině se schází všichni žáci
a učitelé ozdobení trikolórou před naší školou, kde nás vítá pan ředitel
a několika slovy shrne význam stého výročí naší země. Sázíme lípu republiky, která ponese poselství naší školy pro další generace a u toho celá škola zpívá píseň Za sto let. Úvodní část našeho projektového dne je za námi a my spěcháme do tělocvičny, ve které zahájíme další program.

Scházíme se v tělocvičně, na hodinách sledujeme, že máme již teď malý časový skluz a stále tady nejsme všichni. Podařilo se, všichni dorazili, krátké úvodní slovo, při kterém pohledy zjišťujeme, že děti z prvních
a druhých tříd tady vlastně sedí zbytečně, trochu paniky, jestli je ještě máme poslat do tříd. Teď už ne, proto pokračujeme dále v našem programu, potřebujeme, aby z tělocvičny už odešlo šestnáct různých skupin, do kterých byli žáci rozděleni. Zde nám byli nápomocní učitele – garanti jednotlivých skupin, kteří kontrolovali podle našich seznamů, zda jsou všechny skupiny kompletní. Je to za námi, odcházíme do učeben a prvňáčci a druháčci zpět do svých kmenových tříd.

Všechny skupiny na svých místech, teď ještě máme chvíli času na zopakování, protože učitelé – garanti skupin seznamují děti mezi sebou, procházíme už asi po sté náš program. Někteří z nás jsou hodně nervózní, objevují se obavy, že to snad ani nemůžeme zvládnout, ale zároveň někde v koutku duše víme, že to určitě zvládneme, jen ať máme již první slovo za sebou. Učitelé ukončují seznamovačky a je to na nás.

Začínáme mluvit a hele oni nás vážně poslouchají. S každou další větou nám roste sebevědomí, překonáváme i občasné výpadky techniky i paměti, popasujeme si i s občasným „neposluchači“, téma je představeno
a zadáváme další práci a vypadá to, že se to našim spolužáků líbí, pracují. První dílnička je pomalu u konce, toto rychle uteklo. V následující dílničce to jde tak nějak samo, jen bojujeme občas s časem, někde stíháme, jinde nestíháme. V pořadí třetí dílničce už nevíme, jestli jsme to říkali teď, nebo ty dílničky minulé ve čtvrté dílničce začínáme být nepatrně unaveni, naštěstí adrenalinu je stále mnoho, takže zdárně provedeme žáky
i poslední dílničkou. Děkujeme našim spolužákům i garantům a projektový den, na který jsme se chystali od začátku školního roku je za námi.