Učitelé

Valenta Dalibor

učitel fyzika, pracovní výchova, informatika

valenta@zszaaleji.cz

Mysl dítěte je přirozeně zvídavá a otevřená. Dětské otázky jsou velmi často shodné s nejzákladnějšími otázkami přírody, se kterými si lámali nebo stále lámou hlavu přední světoví vědci: „Jak je velký vesmír?“ „Jak to, že vlajka ve větru vlaje?“ „Jak může čmelák letět s tak malými křídly?“ „Kde se vzala gravitace?“ Mojí prací a současně radostí je společné hledání odpovědí na podobné dětské otázky.

Snažím se propojovat teorii s praxí, fyziku s pracovní výchovou, abychom si mohli smysluplně odpovědět i na často kladenou dětskou otázku: „K čemu mi to v životě bude?“ Mým cílem je ukázat dětem svět vědy a techniky, různé směry, ve kterých se může člověk s podobnými zájmy realizovat.

Ostatním žákům s jinými zájmy pak ukázat, že každý může zvládnout různé druhy technických činností užitečné pro život, že i tento vědní obor má co zajímavého nabídnout.

Za osobní pracovní úspěch považuji moment, kdy se mi podaří žáka nadchnout tak, že pracuje pro radost z výsledku vlastní činnosti, diskutuje a argumentuje pro radost z objevování něčeho nového, ne jen pro dobrou známku.