Expozice Věznice

podkroví budovy barokní Reduty na Masarykově náměstí

V pátek 18. listopadu jsme zamířili do Reduty na Expozici Věznice. Věděli jsme, že Expozice je věnovaná dějinám uherskohradišťské věznice se zaměřuje na období nacistického a komunistického režimu. Přibližuje vlastní provoz věznice a vypráví příběhy lidí, kteří se ocitli za jejími zdmi.

Po příchodu nám paní učitelka rozdala pracovní listy, které obsahovaly spoustu zákeřných otázek, na které jsme měli v Expozici hledat odpovědi.

Nejprve jsme se podívali na videozáznam, který zachycoval stav cel, samovazeb i vězeňské kaple momentálně nepřístupné věznice. Ve videu byly také zachyceny vzpomínky odsouzených na výslechy Státní bezpečností i životní podmínky ve věznici.

Poté jsme se dali do práce. Některé informace jsme doplnili z videa, další jsme hledali na nástěnných tabulích.

Dozvěděli jsme se spoustu informací jako například, jaké typy vězňů byly zadržovány ve věznici, jaký byl nejvyšší trest, jakým způsobem ho vykonávali, kolik vězňů prošlo touto věznicí. Šokovala nás, že mimořádné lidové soudy odsoudily během 3 let 46 vězňů k trestu smrti. Dozvěděli jsme se, jak odsouzení trávili čas ve věznici, mimo pravidelných krutých výslechů, byl jejich „zábavou“ úklid, bílení, roznášení jídla. K jídlu měli nejčastěji suchý chleba.

Nicol. B, Martin, Filip P., Teo, Mikuláš

Prohlášení o přístupnosti, realizace webu icard.cz | design: Bob Stránský