Festival demokracie

Debata #Já demokracie

Svými příspěvky jsme se v loňském školním roce zapojili do Festivalu demokracie, který pořádá Fórum 2000. Zasílali jsme písemné stanovisko k otázkám: co pro nás znamená demokracie a svoboda a co bychom zlepšili v naší zemi. V tomto školním roce jsme byli díky tomu pozváni na jednu z akcí tohoto festivalu na debatu #Já demokracie. Na začátku října se skupina parlamenťáku vydala do Prahy do Knihovny Václava Havla, ve které diskutovali na téma „Co znamená svoboda a demokracie pro mladé lidi?“. Tuto debatu moderovala novinářka Respektu Andrea Procházková a účastnili se jí mimo jiné Václav Kříž (bývalí předseda Mladí občané), Jolana Nejedlová (spoluzakladatelka Konsent) a Martin Mikšík (předseda České středoškolské unie).

ve středu 17. 10. jsme se všichni setkali na nádraží ve Starém Městě. Já jsem tam byla jako první. V 5:40 nám odjížděl vlak. Ve vlaku jsme si povídali a někteří spali. Cesta trvala asi tři hodiny. Rozdali jsme si náramky naší školy a vyrazili do města. Praha je opravdu krásné město. Vyšli jsme z nádraží a vydali se na procházku do středu města, protože jsme měli hodně času. Na náměstí bylo moc lidí, a tak jsme šli rovnou ke knihovně. Cestou jsme narazili na obchodní centrum. Tam jsme měli hodinu a půl rozchod. Já a Aďa jsme šly na „ kafé“. Daly jsme si karamelové latté, ale bylo ho hrozně moc, a tak nám po něm bylo těžko. Potom jsme si prošly obchody, já jsem se nejvíc těšila do knihkupectví. Našla jsem tam moc pěknou knížku, kterou jsem si po příjezdu domů objednala. V knihovně bylo připravené pódium a židle. Na stěně bylo plátno, na kterém se promítalo #Jádemokracie. Na začátku debaty se vyhlásili výherci projektu. Potom jsme si pustili videa ze soutěže. Následovně nás přivítali a začali debatu připravenými otázkami. Po debatě jsme šli na nádraží, kde jsme čekali na vlak. Doma jsem vše povyprávěla. Moc se mi to líbilo. Klára Mitášová, 7.B Začalo to brzkým vstáváním ve 4 hodiny ráno. Na nádraží nám pan učitel Holčík rozdal náramky s logem naší školy. Cesta byla dlouhá, ale hodně zábavná. Když jsme byli na místě, měli jsme tak hodinu a půl času. Měli jsme rozchod u obchodního centra, s holkami jsme se byly podívat v Sephoře a ve Starbukcsu. Jak nám vypršel čas, tak jsme čekali před knihovnou, kde byla ta debata o demokracii. Začalo to tak, že nám představili vítěze, rozdali jim dárky. Pak nám pustili video, které vytvořili. Mně osobně se video líbilo, sice bylo krátké, ale myslím, že tam vystihli všechny důležité věci. Celkově se mi líbila celá debata. Na konci dostalo publikum prostor vyjádřit se nebo se zeptat na nějakou otázku. Taky jsme dostali jako dárek sluneční brýle s nápisem „mám vášeň pro demokracii“. Trvalo to tak dvě hodiny. Cestou zpátky jsme se byli najíst v McDonaldu. Taky jsme se prošli přes Karlův most. Cesta zpátky byla ještě delší, čekali jsme strašně dlouho, než se vlak rozjel. Jak jsme byli ve Starém Městě, tak nás pan učitel Holčík zavezl domů. Na konec bych chtěla říct, že jsem moc ráda, že jsem se toho mohla zúčastnit, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí.

Adéla Sklenářová