Léčivé rostliny lidem ze sídliště

Anotace projektu

Na školní zahradě, uprostřed sídliště, vytvoříme záhony, kde žáci, učitelé i veřejnost vysází léčivé rostliny, vyrobí hmyzí domeček, vytvoří výukový materiál o bylinkách, vyrobí léčivé produkty z bylin a na závěr se všichni setkají na ochutnávce z vyrobených bylinných produktů. Cílem je, uvědomit si, že příroda je důležitá pro zdraví lidí, naučit se o přírodu pečovat a využívat ji. Také aby lidé zlepšovali životní prostředí a kulturu bydlení vysazováním dalších bylin ve svém okolí. Předpokládáme, že dojde i k posílení komunity, jelikož se bude veřejnost potkávat při projektových akcích.

Cíle projektu

Projekt je zaměřen na kultivaci školní zahrady a její praktické a zdravé využití jak pro žáky, tak pro veřejnost z okolí. Chceme veřejnost zapojit do práce na zahradě, inspirovat je, motivovat, poradit jim, jak pěstovat byliny třeba i na balkóně. Umožnit jim dobrý pocit z toho, že si z malé sazeničky vypěstovali rostlinu, odnesli si ji domů a z ní vyrobili zdravý produkt. A tímto je motivovat k zakládání vlastních zahrádek.

Výstupy projektu

Výroba 8-mi dřevěných konstrukcí pro vyvýšené záhony, cca 30 m2 kultivované půdy osázené nejméně 13-ti druhy bylin přístupných veřejnosti. Hmyzí domeček z přírodního materiálu. Brožura o vypěstovaných bylinách, která bude obsahovat obrázky vysázených bylin, využití bylin, popřípadě návod na přípravu léčivého produktu. Závěrečná bylinková ochutnávka pro veřejnost, žáky a učitele, na které se bude podávat nejméně 10 produktů z vypěstovaných rostlin. Účastníci zde obdrží rostlinku Meduňky lékařské a brožuru o bylinkách.